Тема: Просте
двоскладне речення. Граматична основа
Речення
Мета: Поглибити
знання учнів про просте двоскладне
речення,
вчитись правильно визначати граматич-
ну
основу , вирізняти підмет присудок
серед інших
членів простого речення; розвивати навички
самос-
тійної роботи, логічного мислення;
виховувати по-
вагу до народних традицій
Обладнання:
підручник з української мови для 8 кл,;
Сигнальні картки,
Тип уроку: Вивчення нового
матеріалу
Девіз уроку:
А мати вишивала рушники
Думками й українськими
піснями…
Хід уроку:
1.
Організація класу
2.
Актуалізація опорних
знань
Як ви
помітили, тематикою нашого уроку буде згадка про український рушник. Сьогодні
ми повинні знати про свої корені, про те, без чого не мислиться кожен народ:
народні традиції і, зокрема, обереги українського народу, і серед них основний-
український рушник.
Плесом
білого полотна
Течією
стрімких узорів
У майбутнє
лине вона,
Україна моя
неозора.
"Мозковий штурм"
1.
Що називається реченням?
2.
Яке речення називається
простим?
3.
Що складає граматичну
основу речення?
Кросвордний акродиктан
1.
Головний член речення,
виражений іменником у Н.в.(підмет)
2.
Група слів, пов'язаних за змістом і граматично(речення)
3.
Написання слів, яке
здійснюється на основі правил орфографії(орфограма)
4.
Розділ науки про мову, де
вивчаються словосполучення і речення(синтаксис)
5.
Займенник другої особи
однини(ти)
6.
Відлуння чогось(ехо)
Якщо ви
правильно записали відповіді, то прочитаєте тему нашого уроку.
ПРОСТЕ РЕЧЕННЯ
Девіз уроку:
А мати вишивала рушники
Думками й українськими
піснями…
-
Зробіть синтаксичний розбір речення
Визначимо
підмет і присудок(якою частиною мови він виражений)
Дайте
характеристику речення(просте, двоскладне, розповідне, повне, поширене,
неускладнене, неокличне)
Сьогодні ми
виконаємо різні види завдань, оцінки за які необхідно внести до залікової
картки. Визначіть рефлексію на початку уроку і занесіть до картки.
(поки
записують, вчитель слова про рушник)
Переходимо
до вивчення нового матеріалу
Просте двоскладне
речення
(у вас у
кожного є схема-таблиця, то ж попрацюємо з нею)
Погляньте
на проектор
(пригадали
матеріал, то давайте виконаємо вправи на закріплення)
Завдання "Лінгводвобій"
Охарактеризуйте
речення, зробіть синтаксичний розбір
1. З давніх-давен люди вишивали рушники червоними і чорними
нитками.
2. У день весілля ставали
наречені на вишитий рушник.
3.
Такі рушники люди називали плечові, весільні, обрядові.
Робота в
групах
Завдання "Самодиктант"
Записати по три прості речення. Перехресне завдання
(коли учні
першої групи читають речення, учні другої групи графічно його зображують, і
навпаки)
З давніх-давен рушники вишивали червоними і
чорними нитками.Бо червоний колір-то символ кохання, сонця, життя і всього
сущого. В чарівну силу рушника вірили, як у доброго чудодія, що вбереже од
всякого лиха.
Різнорівневі
диференційовані завдання
1 група –
скласти міні-твір "Хата без рушників, що родина без
дітей"2 група – Скласти речення за
поданими схемами
3 група –
Записати текст під диктовку, визначити граматичні основи.
Рідна мати
моя! Ти ночей не доспала. Ти водила мене у поля, край села. І в дорогу далеку
ти мене на зорі проводжала. Ти рушник вишиваний на щастя, на долю дала.
Перевірка
творчого завдання
(коли учні першої групи читають, учні першого ряду
виписують підмети, другого – присудки)
Оберіг, берегиня – забуті слова,
Рушники вишивані на стінах.
Рушники на іконах в святкових кутках,-
Вся сім'я перед ними стоїть на
колінах.
4.
Клоуз-тест( закріплення
матеріалу)
Продовжити речення:
1.
Речення, в якому одна граматична основа, називається (простим)
2.
Якщо в реченні є другорядні члени, воно називається
(поширеним)
3.
Якщо є ускладню
вальні компоненти, то речення(ускладнене)
4.
За наявністю головних членів(двоскладне або односкладне)
Наш урок добігає кінця. Я впевнена, що матеріал
уроку ви засвоїли повністю.
Не знаю, якою буде ваша доля, може прийдеться вам
жити у місті, у великій міській квартирі, де і місця не знайдеться вишитому
рушникові, але я хочу, щоб ви, згадавши сьогоднішній урок/, завжди
поспішали до рідного дому, до рідної
неньки, до вишитих рушників. Нехай вони будуть оберегами на все життя і назавжди залишаються у вашому серці.
Рефлексія в кінці уроку
Запишіть до карток, як змінилась вона в порівнянні
з початком уроку
Оцінювання
Домашнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар