середа, 4 грудня 2013 р.

Відкритий урок "Леся Українка"

Тема: «Леся Українка. Розповідь про життя поетеси, її мужність і силу духу.
«Ви щасливі, пречистії зорі»
Мета: - поглибити знання школярів про мужню поетесу Лесю Українку;
проаналізувати її програмовий твір; сформувати сталий інтерес до особи письменниці і її творчої спадщини;
-         розвивати такі почуття як доброта, ніжність, благородство;
-         розвивати творчі здібності учнів, удосконалювати вміння виділяти основні мотиви у поезіях письменниці,навички виразного читання поетичних творів;
-         розвивати вміння доводити власні думки, спостереження, наводячи при цьому переконливі аргументи, власні твердження;
-         виховувати почуття пошани, любові до письменниці, її таланту; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці, зацікавленість до предмету української літератури.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання:  портрет Лесі Українки, презентація
 «Життя і творчість Лесі Українки», міні - бібліотечка  творів поетеси, дидактичний матеріал.
Хід уроку
I.                  Організація класу
II.               Актуалізація знань учнів
– Діти, погляньте на дошку. Чи знайома вам ця людина? Що ви знаєте про неї? А чи знаєте ви, що у 4 роки Леся вже читала, у 5 – навчилася писати і грати на фортепіано, а через рік – уміла шити і вишивати. Восьмирічною дівчинкою вимережила любому таткові сорочку? Чи дивують вас ці факти? (Відповіді учнів).
- Які твори Лесі Українки ви прочитали? Вивчили напам’ять? Чим вони вас вразили або схвилювали? (відповіді учнів)
IIIМотивація навчальної діяльності учнів
 Слово вчителя.
- Німецький поет Гете писав: “Хто хоче розуміти поета, мусить піти в його країну”. Отож і ми, друзі, щоб зрозуміти цю незвичайну поетесу, помандруймо дорогами, що простелились перед Лесею.    Презентація
Слово вчителя
 “Якою ви уявили Лесю? Що побачили ваші “внутрішні очі”? Чи зовнішність може розкрити душу людини?)”. (відповіді учнів)
- Кажуть, що талановиті люди, як зорі, полишають свій слід у свідомості майбутніх поколінь. Сподіваюся, що Леся Українка  свій слід залишить у ваших серцях.
IV.     Повідомлення теми та завдань уроку     слайд
-         Сьогодні на уроці ми будемо поглиблювати свої знання про мужню поетесу Лесю Українку,
-         проаналізуємо її програмовий твір,
-          будемо розвивати вміння доводити власні думки, спостереження, наводячи при цьому переконливі аргументи, власні твердження
Тож почнемо працювати
     V.Вивчення нового матеріалу
1.Розповідь  учителя:
Щастя – омріяне бажання, яке здійснилося і миттєво зникло. Упродовж життя ми мріємо, сподіваємося, виборюємо і досягаємо мети. Леся Українка теж багато розмірковує над смислом щастя, у чому воно виявляється, як до нього дістатися. Тож давайте разом із поетесою звернемось до зір і розпитаємо у них про суть людського буття, призначення кожного на землі.
Про письменника ми дізнаємося не тільки зі спогадів, біографічних та автобіографічних матеріалів, а й із його творів. Сьогодні на уроці ми розглянемо та проаналізуємо поезію  “Ви щасливі, пречистії зорі…”:
Презентація (історія написання вірша)
1881 року Леся в Луцьку пішла на річку подивитися як святять воду, і в неї дуже померзли ноги. Скоро тому і від того, як тоді думали, вона заслабла: у неї так сильно почала боліти права нога, що вона, незважаючи на те, що й тоді вже була дуже терпляча, аж плакала від болю… Од тої пори треба датувати початок Лесиній, як вона сама жартуючи називала (мала настільки сильну волю, що могла жартувати і з таких речей), «тридцятилітній війні» з туберкульозом, бо то був не гострий ревматизм, а початок туберкульозу кістки в нозі, що на деякий час пригас, а потім розгорівся знову.
І тому, незважаючи ні на що, вона пише, створює шедеври поетичного мистецтва. Один із них – вірш « Ви щасливі, пречистії зорі», який належить до циклу «Ритми» збірки «Відгуки».
Зображуючи картину небесної краси, виділяючи на тлі лагідних палкі, огнисті зорі, авторка передає розгортання особистих почуттів.
2.Виразне читання вірша вчителем
3. З’ясування емоційного враження від твору (“Що ви відчули, читаючи поезію?”) ( Леся Українка – сильна , вольова жінка)
Отже , діти, Леся Українка  повинна стати для вас  прикладом мужності, нескореності. І які б випробування не давало вам життя, пам'ятайте  заповітні слова:
«Так, я буду крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Жити буду, геть думи сумні!»
4.  Ідейно-художній аналіз вірша
 Тема: Відтворення мрії поетеси — стати зорею, зіркою.
      Ідея: Возвеличення прагнення Лесі Українки позбутися туги, жалю.
 Основна думка: Оптимізм, воля, цілеспрямованість допомагають поетесі долати власну хворобу, життєві труднощі.
Жанр: Філософська поезія.
     Художні засоби:  
     Повтори: «Ви щасливі...», «я б...», «...зорі».
Епітети: «Щасливі, пречистії зорі», «високі зорі», «холодні, ясні, тверді»
Порівняння: «зорі, наче з кришталю…».
Звертання: «холоднії зорі», «пречистії зорі», «високії зорі»
Віршовий розмір: анапест
слайд

VI. Узагальнення й систематизація знань
1. Метод «Незакінчене речення» :
 “Думаю, це поезія про…»
« Нею Леся Українка хотіла сказати…”
2)  Метод “повільне прочитання”
 (учні під керівництвом учителя вчаться знаходити у творі приховані запитання, ставити власні і, відповідаючи на них, складати зв’язну розповідь-аналіз):
-         “Ви щасливі, пречистії зорі…”, – говорить поетеса. Чому вона так вважає? (Зорі розмовляють між собою променями без слів. І поетеса також хотіла б так уміти, тоді б їй були непотрібні слова).
-         Якщо виходити з такого трактування, то слова не дають змоги висловити все, що хоче сказати лірична героїня? (Умовно вважатимемо поетесу і ліричну героїню вірша тією ж особою). Виникає, як мінімум два запитання: 1) чому; 2) що ж вона хоче сказати й кому?
  (  Зорі все бачать звисока… Так само високо, щоб бачити все, хотіла б стати й лірична героїня. І ладна заплатити за це велику ціну – бути одинокою.)
- З чого можна зробити висновок, що зараз вона не самотня, але це не може замінити прагнення глибокого і різностороннього пізнання світу (“бачити все”).(вона мала родину, але була дуже хворою, життя для неї було дуже важким випробуванням, але вона не плакала, сподівалась, що хвороба відступить і вона побачить все по-іншому.  Не дивлячись ні на що, вона не втратила людських якостей.)
- Значить, зараз Леся Українка не може цього зробити. Чому?
(Зорі – холодні і тверді, “неначе з кришталю”. Леся Українка не така.)
   - А яка ж? (Очевидно, м’яка, тобто душевна, вразлива. І ці риси завдають їй болю, туги, жалю. Поетеса прагне позбутися їх.
І тому, незважаючи ні на що, вона пише, створює шедеври поетичного мистецтва. Зображуючи картину небесної краси, виділяючи на тлі лагідних палкі, огнисті зорі, авторка передає розгортання особистих почуттів.
 Слово вчителя.
Узагальнимо: лірична героїня вірша є людиною надзвичайно вразливою і ранимою. З іншого боку, її розум прагне постійного пізнання. Свої думки й переживання поетеса втілює у слова, віршовані рядки. Однак не повністю може висловити себе – і незадоволена рівнем володіння словом. Почуттям внутрішнього дискомфорту й породжений твір. Авторка хоче сказати читачеві: мені погано на землі. Я маю друзів, родину, дім (це можна допустити, оскільки вона не самотня), але моя ранимість, невдоволеність жаги пізнання завдають болю. І у хвилину болю я піднімаю очі до неба і кажу: “Добре вам, зорі… Ви щасливі…”.     слайд
Цим віршем Леся Українка сказала:
“Яке се щастя бути фізично здоровою… Коли я активна, я не знаю страху”;
“Я люблю мати в усьому ясність, і я за правду”;
“Я звикла до кінця кінчати всі розпочаті справи”;
“Всі мені толкують, що я повинна жити рослинним життям, але я не можу обернутись у рослину”;
“Світ іде не до гіршого, а до кращого”;
“Мої плечі витримають і не таку вагу”;
слайд
3 . Робота в групах
А) Складіть уявний мовний портрет до образів поетичного твору
      1 група – зорі
2група - щастя
Б)  «Розфарбуй образ словами» . Доберіть власний мовний матеріал для характеристики образів вірша. Результати роботи оформити у вигляді інформаційного куща
В)  «Подаруй поезії назву». Усі визначені варіанти оформити у вигляді «Доміно»
Г) Скласти сенкан до образів поезії
1 група – зорі
2 група – щастя
VII. Підсумок уроку
1. Тестове опитування за змістом поезії
1.     Щасливими , на думку поетеси є:
а) небеса; б) промені; в)зорі; г) хмари.
2. Промені зорі в поезії  - це:
а)вияв тепла; б) народження нового дня; в)радість; г)їх розмова
3. Зорі Леся Українка називає:
А) світлими; б)гарними; в)теплими;г) пречистими
4. Поетеса заздрить зорям через те, що вони
а)все бачать на світі; б) оберігають знедолених; в) кожному дарують любов; г) символізують народження нових сподівань і мрій.
5. Зорі в поезії порівнюються із:
а)кришталем; б) сріблом; в) золотим сяйвом; г)веселкою.
6. Фраза, яку тричі повторено у творі:
А) « щасливіви щасливі…»; б) « холоднії зорі…»; в) «я б ніколи…»;
г) «хай була б я …»
7. Займенник, який підкреслює індивідуальність героїні поезії:
А) ви; б) я; в) ти; г) мене.
8. Поетеса не хоче знати:
А) страждань і поневірянь; б) туги й жалю; в) болю й зла; г)жорстокості й підступності.
9. Лірична героїня поезії прагне бути:
А) вільним птахом; б) сонцем; в) трояндою) г) зорею.
10. До якої збірки творів Лесі Українки належить цей вірш:
А) «На крилах пісень); б) «Відгуки»; в) «Думи і мрії»; г) « Плеяда».
Відповіді
2.     Робота в групах
Диференційовані завдання
1 група  Написати мініатюру «Лист до Лесі»
2 група  Вільне письмо  «Я щасливий (а), коли…»
Оцінювання учнів.
VIII. Домащнє завдання.
1.     Читати виразно поезію, дати письмову відповідь на запитання (С.87)
2.     Скласти запитання до вірша
3.     Дописати листа Лесі*






Немає коментарів:

Дописати коментар