четвер, 9 жовтня 2014 р.

Тема :  Тире між підметом і присудком
Мета:   Ознайомити учнів з правилами вживання тире між головними членами речення, розвивати вміння знаходити вивчену пунктограму, будувати речення з пропущеним дієсловом- зв'язкою, виховувати людяність, любов до Батьківщини   
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання:  підручник, презентація, сигнальні картки для учнів
Хід уроку
I.                  Організація класу
(настановчі слова вчителя)
II.               Установчо-мотиваційний етап
                     
                       Епіграф   (слайд)

                           Не  одцурайсь, мій сину, мови,
                           У тебе іншої нема.
                           Ти з словом батьківським  -  людина,
                            Без мови в світі нас нема.
                                                                  Т.Шевченко
- Поясніть, як ви розумієте ці слова.
Так , діти, сьогодні на уроці ми будемо багато говорити про Україну, про її символи , адже в серці кожної людини є гордість за свою країну,  ми повинні пишатися її здобутками і зберегти для прийдешніх поколінь.
III. Актуалізація опорних знань
Гра «Заморочки з бочки»
            - Що таке речення?
             -Які ви знаєте види речень?
             -Що складає граматичну основу речення?
             -Які ви знаєте речення за метою висловлювання?
             -Які ви знаєте речення за емоційним забарвленням?
             
-Добре, теоретичний матеріал ви засвоїли. Але щоб перейти до вивчення нової теми, нам потрібно пригадати набуті вами знання щодо визначення граматичної основи речення.
Слайд  
Записати  перше  речення, підкреслити граматичну основу.
Як ви можете пояснити тире в другому реченні?
( Ми вагаємось)…………….

Поки що не преймайтесь , саме на сьогоднішньому уроці ми дізнаємось, в яких випадках ставиться тире. Ви повинні
уважно сприймати матеріал, тому що як правило при написанні  творчих робіт допускаються помилки щодо постановки тире.
 Тож давайте їх з'ясуємо разом.

IY. Вивчення нового матеріалу

-Запишемо тему уроку  Слайд

Завданням нашого уроку є   Слайд
1.    З'ясувати, в яких випадках ставиться тире між підметом і присудком.
2.    Навчитись правильно ставити розділові знаки в реченнях з тире
3.    Перебудовувати речення, опускаючи дієслово-зв'язку у складеному іменному присудку.
Отже, переходимо до вивчення нового матеріалу
Слайд  Тире ставимо
              Тире не ставимо

Y.  Узагальнення й систематизація знань
Сьогодні ми з вами говоримо про Україну. Давайте згадаємо  символи нашої держави. Ви повинні знати та шанувати їх.
1.    Коментоване письмо. Пояснити постановку тире
Україна – наймогутніша держава. Україна – моя Батьківщина. Синьо-жовтий прапор України – це колір неба та достиглої пшениці. Служити народу – вболівати за державу. Слайд 6

2.    Творче конструювання. Слайд
 Перебудувати речення, опускаючи дієслово-зв'язку у складеному іменному присудку. Перебудовані речення записати, прочитати їх, дотримуючи правильної інтонації. Позначити пунктограму «тире між підметом і присудком». Обґрунтувати вживання тире.
Сказати про державні свята
Доля УПА є віддзеркалення всієї трагічної історії українського народу.
Найголовнішим документом України є Конституція
День Соборності  України відзначаємо 22 січня.
            3.Пошуково-вибіркова робота Слайд
- Прочитати крилаті вислови. Виписати лише ті, у яких між підметом і присудком ставиться тире. Пояснити пунктограму «Тире між підметом і присудком».

   1. Україна дорога й близька моєму серцю (А. Чехов). 2. Я твій, я твій, коханий, рідний краю, в щасливий час і в лютий час біди (В. Сосюра). 3. У пісні і в труді я частка Батьківщини (В. Сосюра). 4. У дні погоди і негоди ти весь одна незламна рать (М. Рильський). 5. Україна це будови. Це полів стобарвні шати (М. Рильський). 7. Україно! Ти моя молитва (В. Симоненко). 8. Я єсть народ, якого правди сила ніким звойована ще не була (П. Тичина). 9. Україна розкішний вінок із рути та барвінку. Україна країна смутку і краси (С. Васильченко). 10. Ми це народу одвічне лоно, ми океанна вселюдська сім'я (В. Симоненко). 12. Найбільше і найдорожче добро в кожного народу це його мова (Панас Мирний). 13. Мова втілення думки (М. Рильський). 14. Мова мамина свята (М. Адаменко). 15. Народ без мови це обмова, народ без мови не народ (П. Перебийніс).

    4.Лінгвістичний практикум
Розкрити лексичне значення кожного з поданих слів у формі простого речення з тире між підметом і присудком. При потребі скористатись словником. У записаних реченнях підкреслити граматичні основи. Слайд

Плесо,  символ, герб, клейнод.
5.Вибірково-розподільний диктант Слайд
-Записати речення . Дослідити, у яких із них між підметом і присудком ставиться тире, а в яких — ні. Заповнити таблицю.
Тире   ствиться
Тире не ставиться
Україна – серцю мила сторона.        А я просто українка, україночка.
Верба і калина – це символ України.   Я українець.
6.Різнорівневі диференційовані завдання
Слайд
Порацюємо разом Виконати вправу  89(С.61)
YI.  Підсумок уроку. Рефлексія
Яку тему ми сьогодні з вами вивчали ?
Перевіримо , як ви засвоїли цей матеріал
1.   Сигнальні картки  Слайд
Тире ми поставимо якщо
            
       1.Підмет і присудок виражені інфінітивами.
  
 2.Перед іменником-присудком є заперечна частка не.
         3.Підмет виражений словами   це, то…
4.   Один із головних членів виражений інфінітивом, а інший іменником у Н.в.
        5.Присудок має порівняльне значення.
6.Підмет і присудок виражені числівниками.
7.Підмет і присудок виражені прикметником, дієприкметником, прислівником.
8.На місці пропущеного дієслова - зв’язки.

      9. Підмет і присудок виражений у формі Н.в. однини

 Сьогодні на уроці ми багато   говорили про Україну, то ж давайте  визначимо, якою вона є для кожного із вас. А допоможе вам це зробити складання   першою групою  Сенкану, а другою – Сенквейну. Слайд
-         Чи виконали ми завдання уроку? Доведіть Методом Прес
YIII.  Домашнє завдання Слайд
         Опрацювати § 9 (С.58-62)
ž  Виконати вправу 90 (С.61), дати письмову відповідь на запитання С.62.  Написати твір-мініатюру “Обряди та звичаї українців”, вживаючи речення з тире.*