четвер, 9 жовтня 2014 р.

Тема :  Тире між підметом і присудком
Мета:   Ознайомити учнів з правилами вживання тире між головними членами речення, розвивати вміння знаходити вивчену пунктограму, будувати речення з пропущеним дієсловом- зв'язкою, виховувати людяність, любов до Батьківщини   
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання:  підручник, презентація, сигнальні картки для учнів
Хід уроку
I.                  Організація класу
(настановчі слова вчителя)
II.               Установчо-мотиваційний етап
                     
                       Епіграф   (слайд)

                           Не  одцурайсь, мій сину, мови,
                           У тебе іншої нема.
                           Ти з словом батьківським  -  людина,
                            Без мови в світі нас нема.
                                                                  Т.Шевченко
- Поясніть, як ви розумієте ці слова.
Так , діти, сьогодні на уроці ми будемо багато говорити про Україну, про її символи , адже в серці кожної людини є гордість за свою країну,  ми повинні пишатися її здобутками і зберегти для прийдешніх поколінь.
III. Актуалізація опорних знань
Гра «Заморочки з бочки»
            - Що таке речення?
             -Які ви знаєте види речень?
             -Що складає граматичну основу речення?
             -Які ви знаєте речення за метою висловлювання?
             -Які ви знаєте речення за емоційним забарвленням?
             
-Добре, теоретичний матеріал ви засвоїли. Але щоб перейти до вивчення нової теми, нам потрібно пригадати набуті вами знання щодо визначення граматичної основи речення.
Слайд  
Записати  перше  речення, підкреслити граматичну основу.
Як ви можете пояснити тире в другому реченні?
( Ми вагаємось)…………….

Поки що не преймайтесь , саме на сьогоднішньому уроці ми дізнаємось, в яких випадках ставиться тире. Ви повинні
уважно сприймати матеріал, тому що як правило при написанні  творчих робіт допускаються помилки щодо постановки тире.
 Тож давайте їх з'ясуємо разом.

IY. Вивчення нового матеріалу

-Запишемо тему уроку  Слайд

Завданням нашого уроку є   Слайд
1.    З'ясувати, в яких випадках ставиться тире між підметом і присудком.
2.    Навчитись правильно ставити розділові знаки в реченнях з тире
3.    Перебудовувати речення, опускаючи дієслово-зв'язку у складеному іменному присудку.
Отже, переходимо до вивчення нового матеріалу
Слайд  Тире ставимо
              Тире не ставимо

Y.  Узагальнення й систематизація знань
Сьогодні ми з вами говоримо про Україну. Давайте згадаємо  символи нашої держави. Ви повинні знати та шанувати їх.
1.    Коментоване письмо. Пояснити постановку тире
Україна – наймогутніша держава. Україна – моя Батьківщина. Синьо-жовтий прапор України – це колір неба та достиглої пшениці. Служити народу – вболівати за державу. Слайд 6

2.    Творче конструювання. Слайд
 Перебудувати речення, опускаючи дієслово-зв'язку у складеному іменному присудку. Перебудовані речення записати, прочитати їх, дотримуючи правильної інтонації. Позначити пунктограму «тире між підметом і присудком». Обґрунтувати вживання тире.
Сказати про державні свята
Доля УПА є віддзеркалення всієї трагічної історії українського народу.
Найголовнішим документом України є Конституція
День Соборності  України відзначаємо 22 січня.
            3.Пошуково-вибіркова робота Слайд
- Прочитати крилаті вислови. Виписати лише ті, у яких між підметом і присудком ставиться тире. Пояснити пунктограму «Тире між підметом і присудком».

   1. Україна дорога й близька моєму серцю (А. Чехов). 2. Я твій, я твій, коханий, рідний краю, в щасливий час і в лютий час біди (В. Сосюра). 3. У пісні і в труді я частка Батьківщини (В. Сосюра). 4. У дні погоди і негоди ти весь одна незламна рать (М. Рильський). 5. Україна це будови. Це полів стобарвні шати (М. Рильський). 7. Україно! Ти моя молитва (В. Симоненко). 8. Я єсть народ, якого правди сила ніким звойована ще не була (П. Тичина). 9. Україна розкішний вінок із рути та барвінку. Україна країна смутку і краси (С. Васильченко). 10. Ми це народу одвічне лоно, ми океанна вселюдська сім'я (В. Симоненко). 12. Найбільше і найдорожче добро в кожного народу це його мова (Панас Мирний). 13. Мова втілення думки (М. Рильський). 14. Мова мамина свята (М. Адаменко). 15. Народ без мови це обмова, народ без мови не народ (П. Перебийніс).

    4.Лінгвістичний практикум
Розкрити лексичне значення кожного з поданих слів у формі простого речення з тире між підметом і присудком. При потребі скористатись словником. У записаних реченнях підкреслити граматичні основи. Слайд

Плесо,  символ, герб, клейнод.
5.Вибірково-розподільний диктант Слайд
-Записати речення . Дослідити, у яких із них між підметом і присудком ставиться тире, а в яких — ні. Заповнити таблицю.
Тире   ствиться
Тире не ставиться
Україна – серцю мила сторона.        А я просто українка, україночка.
Верба і калина – це символ України.   Я українець.
6.Різнорівневі диференційовані завдання
Слайд
Порацюємо разом Виконати вправу  89(С.61)
YI.  Підсумок уроку. Рефлексія
Яку тему ми сьогодні з вами вивчали ?
Перевіримо , як ви засвоїли цей матеріал
1.   Сигнальні картки  Слайд
Тире ми поставимо якщо
            
       1.Підмет і присудок виражені інфінітивами.
  
 2.Перед іменником-присудком є заперечна частка не.
         3.Підмет виражений словами   це, то…
4.   Один із головних членів виражений інфінітивом, а інший іменником у Н.в.
        5.Присудок має порівняльне значення.
6.Підмет і присудок виражені числівниками.
7.Підмет і присудок виражені прикметником, дієприкметником, прислівником.
8.На місці пропущеного дієслова - зв’язки.

      9. Підмет і присудок виражений у формі Н.в. однини

 Сьогодні на уроці ми багато   говорили про Україну, то ж давайте  визначимо, якою вона є для кожного із вас. А допоможе вам це зробити складання   першою групою  Сенкану, а другою – Сенквейну. Слайд
-         Чи виконали ми завдання уроку? Доведіть Методом Прес
YIII.  Домашнє завдання Слайд
         Опрацювати § 9 (С.58-62)
ž  Виконати вправу 90 (С.61), дати письмову відповідь на запитання С.62.  Написати твір-мініатюру “Обряди та звичаї українців”, вживаючи речення з тире.*








четвер, 18 вересня 2014 р.

До 200-річчя Т.Г.Шевченка

Сценарій літературного – музичного свята,
присвяченого 200 річниці з дня народження Т.Г.Шевченка
Зал святково прибраний. В центрі на журнальному столику стоїть “Кобзар” на вишитому рушнику. Проектується памятник Тарасу Шевченко, звучить музика, на фоні музики слова
Мелодія «Чорна рада»
Голос читця.
З високих круч
Де синь небес прозорий
Вливається в Дніпровскі водограї,-
На бурю схожий
Гнівний і суворий
Стоїть Тарас і дивиться на нас.
За землю й волю
В ратному двобої
Ти з нами йшов кайдани рвать з людей,
Благословляв, Кобзарю нашу зброю –
Єси безсмертний, гордий Прометей!

Звучить пісня «Реве та стогне Дніпр широкий…» на фоні пісні проектуються слайди про Т.Шевченка

Ведуча. Є дні, що минають  непомітно і зникають без сліду. Нічого не залишають по собі, нічого не знаменують собою. Але є день, що ніколи не минає, що завжди з нами. Бо він увібрав у себе безсмертне дихання душі. Бо він такий великий і незбагненний як життєдайний дощ, як весняний вітер, як щедре сонце. Україна у долі своїй має такий день – 9 березня.
 З минулого віку і до наших часу, і далі - в майбутнє, у нові віки. День, який явив світові Шевченка – великого сина великого народу.

Читець
 Коли міняли честь неначе крам,
 А правду – совість кидали за грати, -
 В серцях людей Ви спорудили храм,
 Якому там повік-віків стояти.
 Коли брехня сідала на престол,
 Мовчало все від заходу до сходу, -
 Ви осінили праведним хрестом
 Безсмертне слово рідного народу.
 Вогонь запалений Тарасом,
 У нашім серці не погас –
 Він став над простором і часом
 Він будить нас, він кличе нас!

Ведучий. Уже для багатьох поколінь українців і не тільки українців – Шевченко означає так багато, що ми думаємо ніби ми все про нього знаємо, все в ньому розуміємо, і він завжди з нами, в нас. Та це лише ілюзія.
 Шевченко як явище велике і вічне – невичерпний і нескінченний. Волею історії він ототожнений з Україною і разом з буттям рідної держави продовжується нею, вбираючи в себе нові дні й новий досвід народу, відгукуючись на нові болі та думи, стаючи до нових скрижалей долі.

Ведуча.  І знову, як щорічно, у цю весняну пору починає Україна день новий із Шевченковим іменем.
 І наша літературно – музична композиція приурочена світлій памяті Тараса Шевченка і проходить в рамках підготовки святкування 200 річчя з дня народження геніального поета.
 Тому потрібно пам'ятати, що наше минуле , теперішнє і майбутнє – це Доля, Муза і Слава.
 Річниці від дня народження Великого Кобзаря України присвячується!

Мелодія Кубанського хору « Вітер буйний» 1 куп.

Монтаж
1-ий учень У старій хатині
 Кріпака колись,
 В тихий день весінній
 Хлопчик народивсь.

2-ий учень У тяжкій неволі
 Ріс малий Тарас.
 Він не вчився в школі,
 Він ягнята пас.

3-ій учень Вмерли мама й тато ...
 Сирота – в дяка.
 Тут була в хлоп’яти
 Грамота гірка.

4-ий учень В пана – бусурмана
 В Петербурзі – дім.
 Кріпаком у пана
 Був Тарас у нім.

5-ий учень Хоче малювати
 Прагне він до знань -
 Та за це багато
 Зазнає знущань.

6-ий учень За ясну свободу й
 Світло майбуття –
 Він віддав народу,
 Все своє життя!

 На сцену виходять три дівчини – Доля, Муза, Слава.

 Під музику  « Олеся»
у залі інсцинізується триптих «Доля. Муза. Слава»

Доля

Ти не лукавила зо мною,
Ти другом, братом і сестрою
Сіромі стала. Ти взяла
Мене, маленького, за руку
І в школу хлопця одвела
До п’яного дяка в науку.
“Учися, серденько, колись
З нас будуть люде”, – ти сказала.
А я й послухав, і учивсь,
І вивчився. А ти збрехала.
Які з нас люде? Та дарма!
Ми не лукавили з тобою,
Ми просто йшли; у нас нема
Зерна неправди за собою.
Ходімо ж, доленько моя!
Мій друже вбогий, нелукавий!
Ходімо дальше, дальше слава,
А слава – заповідь моя.

Муза

А ти, пречистая, святая,
Ти, сестро Феба молодая!
Мене ти в пелену взяла
І геть у поле однесла.
І на могилі серед поля,
Як тую волю на роздоллі,
Туманом сивим сповила.
І колихала, і співала,
І чари діяла… І я…
О чарівниченько моя!
Мені ти всюди помагала,
Мене ти всюди доглядала.
В степу, безлюдному степу,
В далекій неволі,
Ти сіяла, пишалася,

Як квіточка в полі!
Із казарми нечистої
Чистою, святою
Пташечкою вилетіла
І понадо мною
Полинула, заспівала
Ти, золотокрила…
Мов живущою водою
Душу окропила.
І я живу, і надо мною
З своєю божою красою
Гориш ти, зоренько моя,
Моя порадонько святая!
Моя ти доле молодая!
Не покидай мене. Вночі,
І вдень, і ввечері, і рано
Витай зо мною і учи,
Учи неложними устами
Сказати правду. Поможи
Молитву діяти до краю.
А як умру, моя святая!
Моя ти мамо! положи
Свого ти сина в домовину
І хоть єдиную сльозину
В очах безсмертних покажи.

Слава

А ти, задрипанко, шинкарко,
Перекупко п’яна!
Де ти в ката забарилась
З своїми лучами?
У Версалі над злодієм
Набор розпустила?
Чи з ким іншим мизкаєшся
З нудьги та з похмілля.
Горнись лишень ти до мене,
Та витнемо з лиха;
Гарнесенько обіймемось
Та любо, та тихо
Пожартуєм, чмокнемося
Та й поберемося,
Моя крале мальована.
Бо я таки й досі
За тобою чимчикую:
Ти хоча й пишалась
І з п’яними кесарями
По шинках хилялась,
А надто з тим Миколою
У Севастополі, –
Та мені про те байдуже;
Мені, моя доле,

Дай на себе подивитись,
Дай і пригорнутись,
Під крилом твоїм любенько
В холодку заснути.

Шевченко. У всякого своя доля і свій шлях широкий.. (Сідає за стіл)

Давно те діялось...
(Виходить малий Тарас з мамою)

Малий Тарас
...Ще в школі,
Таки у вчителя –дяка,
Гарненько вкраду п'ятака,
Бо я було трохи не голе,
Таке убоге – та й куплю
Маленьку книжечку. Хрестами
І візерунками з квітками
Кругом листочки обведу
Та й списую Сковороду
Або три царіє со дари
Та сам собі у буряні,
Щоб не почув хто не побачив,
Виспівую та плачу...

^ Мати. Не плач. Ти народився під високою зорею. Тобі випала велика Доля.

Малий Тарас. Мамо, а що то є доля?

Мати. Той блукає за морями,
Світ перепливає,
Шука долі, не находить —
Немає, немає! —
Мов умерла. Інший рветься
З усієї сили
За долею; от-от догнав
І — бебех в могилу!
А в третього, як у старця,
Ні хати, ні поля,
Тілько торба, а з торбини
Виглядає доля —
Як дитинка; а він її
Лає, проклинає

^ Малий Тарас. Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах тримається?
Мати. Так, синочку, правда.
Малий Тарас. А чому так багато на небі зірочок?
Мати. Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює, і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, свічка гасне, зірочка падає. Бачив?
^ Малий Тарас. Бачив, матусю, бачив… Матусенько, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?
Мати. Бо коли людина зла, заздрісна, скупа, її свічка ледь – ледь тліє. А коли добра, любить людей, робить їм добре, тоді свічка такої людини світить ясно, і світло це далеко видно.
Малий Тарас . Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше.
^ Мати. Старайся мій хлопчику,(гладить його по голові)
Мати.
Як гірко, як нестерпно жаль
 Що долі нам нема з тобою!
 Ми вбогі, змучені раби,
 Не знаєм радісної днини.
 Нам вік доводиться терпіть,
 Не розгинать своєї спини.
 Промовиш слово і нагай
 Над головою люто свисне.
 І так усюди з краю в край.
 Панує рабство ненависне.


Доля. Із сирітської торбинки Шевченка виглядала на рідкість щедра Доля. – Божий дар. А кому більше дається від Бога, з того більше і спитається! Усе своє життя він кидав виклики долі, які були голосом чоловіка на межі почуттів, коли він один за всіх!
Шевченко.
 Доле, де ти! Доле, де ти?
Нема ніякої;
Коли доброї жаль, боже,
То дай злої, злої!
Не дай спати ходячому,
Серцем замирати
І гнилою колодою
По світу валятись.
А дай жити, серцем жити
І людей любити,
А коли ні... то проклинать
І світ запалити!

^ Доля. Духом і талантами він був обдарований настільки, щоб протистояти за всіх і за все!
Шевченко.
О люди! люди небораки!
Нащо здалися вам царі?
Нащо здалися вам псарі?
Ви ж таки люди, не собаки!
Чи буде правда меж людьми?
Повинна буть, бо сонце стане
І осквернену землю спалить.

Ведуча. Та все ж не покидала висока доля Тараса за життя. Вже два роки після викупу з кріпацтва він, проживаючи вільним і забезпеченим художником , стає визнаним поетом і вже наступних сім років сягає вершин, яких сучасники не могли навіть цілком збагнути.

Ведучий. Не покидала його висока Доля і на засланні і після повернення: тримала його на вершині болю і страждань. Земна Доля не дала Шевченкові й останньої мрії – родинного тепла і затишку, сімейного щастя і взаємної любові, хоча кохав він і його теж кохали. та стати на рушник щастя не судилося.

Мелодія Любов Пастушенко  1 куп.
Оксана.
Д а л е к и й  д і в о ч и й  г о л о с
Я тебе чекала роки й роки.
Райдугу пускала з рукава.
На твої задумані мороки,
На твої огрозені слова.
Я тебе в Закревській поманила,
Я душею билась в Рєпніній,
А в засланні крила розкрилила
В Забаржаді, смуглій і тонкій.
Ні мотиль-актриса Піунова,
Ні Лікери голуба мана
Цвітом не зронилися в грозову
Душу вільну, збурену до дна.
Я б тобі схилилася на груди,
Замість терну розсівала б мак.
Та мені зв’язали руки люди.
“Хай страждає, — кажуть, — треба так.
Хай у ньому сльози доспівають
У ненависть, в покару, в вогні”.
І мене, знеславлену, пускають,
Щоб ридали вірші по мені.
Я — Оксана, вічна твоя рана,
Журна вишня в золотих роях.
Я твоя надія і омана.
Іскра нероздмухана твоя.

Ведуча.
 У його віршах живе навічно рання, майже дитяча прихильність до дівчинки-кріпачки Оксани Коваленко, на три роки старшої від нього.
 Приятель Шевченка Гнат Бондаренко розповідав, що в дитинстві Тарас погано сходився з хлопцями-однолітками. Навіть з власними орачами йому не дуже подобалося гратися. А от ч сестричками бавитись полюбляв.
 Старша сестра Катерина була для нього Берегинею, а молодшу Ярину він любив більше за всіх. Ярина товаришувала з трохи меншенькою сусідкою
Оксанкою. От і грався малин Тарасик з ними обома.
Сценка

Ведуча А потім були смерть матері, відьмочка-мачуха, яка гнала Оксану з двору. Смерть, батька і життя у дяка, пошуки вчителя-мадяра і повернення до домівки, де вже хазяїнував одружений Микита. Була праця пастухом біля громадської череди. І були безсмертні вірші.

Мелодія « Олеся»
^ Читці читають поезії

 Мені тринадцятий минало.
 Я пас ягнята за селом.
 Чи то так сонечко сіяло,
 Чи так мені чого було?
 Мені так любо, любо стало,
 Неначе в Бога......
 Уже прокликали до паю,
 А я собі у бур’яні
 Молюся Богу... І не знаю,
 Чого маленькому мені
 Тойді так приязно молилось,
 Чого так весело було.
 Господнє небо, і село,
 Ягня, здається, веселилось!
 І сонце гріло, не пекло!
 Та недовго сонце гріло,
 Недовго молилось...
 Запекло, почервоніло
 І рай запалило.
 Мов прокинувся, дивлюся:
 Село почорніло,
 Боже небо голубеє
 І те помарніло.
 Поглянув я на ягнята —
 Не мої ягнята!
 Обернувся я на хати —
 Нема в мене хати!
 Не дав мені Бог нічого!..
 І хлинули сльози,
 Тяжкі сльози!.. А дівчина
 При самій дорозі
 Недалеко коло мене
 Плоскінь вибирала,
 Та й почула, що я плачу.
 Прийшла, привітала,
 Утирала мої сльози
 І поцілувала...
 Неначе сонце засіяло,
 Неначе все на світі стало
 Моє... лани, гаї, сади!..
 І ми, жартуючи, погнали
 Чужі ягнята до води.

Ми вкупочці колись росли,
 Маленькими собі любились.
 А матері на нас дивились
 Та говорили, що колись
 Одружимо їх. Не вгадали.
 Старі зараннє повмирали,
 А ми малими розійшлись
 Та вже й не сходились ніколи.
 Мене по волі і неволі
 Носило всюди. Принесло
 На старість ледве і додому.
 Веселеє колись село
 Чомусь тепер мені, старому,
 Здавалось темним і німим,
 Таким, як я тепер, старим.
 І бачиться, в селі убогім,
 Мені так бачиться, нічого
 Не виросло і не згнило,
 Таке собі, як і було.
 І яр, і поле, і тополі,
 І над криницею верба.
 Нагнулася, як та журба
 Далеко в самотній неволі.
 Ставок, гребелька, і вітряк
 З-за гаю крилами махає.
 І дуб зелений, мов козак
 Із гаю вийшов та й гуляє
 Попід горою. По горі
 Садочок темний, а в садочку
 Лежать собі у холодочку,
 Мов у Раю, мої старі.
 Хрести дубові посхилялись,
 Слова дощем позамивались...
 І не дощем, і не слова
 Гладесенько Сатурн стирає...
 Нехай з святими спочивають
 Мої старії... — Чи жива
 Ота Оксаночка? — питаю
 У брата тихо я. — Яка?
 — Ота маленька, кучерява,
 Що з нами гралася колись.
 Чого ж ти, брате, зажуривсь?
 — Я не журюсь. Помандрувала
 Ота Оксаночка в поход
 За москалями та й пропала.
 Вернулась, правда, через год,
 Та що з того. З байстрям вернулась,
 Острижена. Було, вночі

 Сидить під тином, мов зозуля,
 Та кукає, або кричить,
 Або тихесенько співає
 Та ніби коси розплітає.
 А потім знов кудись пішла,
 Ніхто не знає, де поділась,
 Занапастилась, одуріла.
 А що за дівчина була,
 Так так що краля! І невбога,
 Та талану Господь не дав... —
 А може, й дав, та хтось украв,
 І одурив святого Бога.

Учень :  …Не одцурайтесь своєї мови

 Ні в тихі дні, ні в дні громові,

 Ні в дні підступно мовчазні,

 Коли стоїш на крутизні

 Один, чолом сягнувши птаха,
 Й холодний вітер попід пахви
 Бере і забиває дих,
 Щоб ти скорився і притих.
 Не одцурайсь, мій сину,
 Мови. У тебе іншої нема.
 Ти плоть і дух – одне-єдине
 Зі словом батьківським – Людина,
 Без нього – просто плоть німа.
 Без мови в світі нас – нема!

Учень 7: Схаменіться,…
 Подивіться на рай тихий,
 На свою країну,
 Полюбіте щирим серцем
 Велику руїну,
 Розкуйтеся, братайтеся!
 У чужому краю
 Не шукайте, не питайте
 Того, що немає
 І на небі, а не тілько
 На чужому полі.
 В своїй хаті своя й правда,
 І сила, і воля.

Учень 8: Учітесь, читайте,
 І чужому научайтесь,
 Й свого не цурайтесь,
 Бо хто матір забуває,
 Того Бог карає,
 Того діти цураються,
 В хату не пускають.
 Чужі люди проганяють,
 І немає злому
 На всій землі безконечній
 Веселого дому.

Учень 9: Обніміте ж, брати мої,
 Найменшого брата, -
 Нехай мати усміхнеться,
 Заплакана мати.
 Благословить дітей своїх
 Твердими руками
 І діточок поцілує
 Вольними устами.
 І забудеться срамотня
 Давняя година,
 І оживе добра слава,
 Слава України,
 І світ ясний, невечірній
 Тихо засіяє…
 Обніміться ж, брати мої,
 Молю вас, благаю!

Мелодія « Заповіт» Б.Ступка

Ведучий 1: “Незлим тихим словом” згадуємо ми свого пророка, який залишив нам прекрасні твори. А що ж залишимо своїм нащадкам ми?
Учень 11: Залишим у спадок новим поколінням
 Свої ідеали й свої устремління,
 Могутню Вкраїну, в якій наша сила,
 І геній Шевченка як нації крила.

Учень 12: Залишим і те, що душею народу
 Зовуть недаремно від роду до роду,
 Як вищу красу і життєву основу,
 Залишимо Слово, Ім’я своє, Мову.

Звучить пісня Одна калина…………..

Ведучий . Шевченкова поезія давно стала найважливішим і нетлінним складником духовного єства українського народу. Шевченко – це не тільки те, що вивчають, а й те чим живуть. У чому черпають сили і надії. У глибини майбутнього слав Шевченко свої непохитні заповіти синам рідної землі, і серед цих заповітів перший і останній:

Свою Україну любіть,
 Любіть її... Во время люте,
 В остатню тяжкую минуту
 За неї Господа моліть.

^ Пісня «Любіть Україну»






^